שאלות נפוצות

 1. מהי מערכת שמות המתחם וה-DNS ?
 2. מדוע איגוד האינטרנט הוא מרשם שמות המתחם היחיד ל-.il?
 3. מה עדיף לרשום – סיומת co.il או סיומת .com?
 4. מהו ההבדל בין מרשם שמות המתחם (Registry) לרשם שמות מתחם (Registrar)?
 5. האם האיגוד הוא גוף ממשלתי?
 6. מחיר הרישום נראה לי גבוה ביחס לרישום שמות מתחם תחת .com מדוע?
 7. האם בינואר 2007 העלה האיגוד את מחירי רישום השמות? אם כן, מה פתאום?
 8. מיהם הרשמים המוסמכים? כיצד הם מציעים מחירים נמוכים מאלה המופיעים באתר האיגוד? מה אני עושה אם נפגעתי מרשם?
 9. אני מחזיק שם מתחם. מה עלי לעשות על מנת להעביר את הטיפול בשם המתחם שבאחזקתי לרשם מסויים? האם יש הגבלות על מעבר בין רשמים? האם ניתן להעביר את הטיפול בשם המתחם לאיגוד האינטרנט?
 10. כיצד הופכים לרשם מוסמך של האיגוד, ומי יכול להיות רשם?
 11. מדוע איני רשאי לרשום שם מתחם הקצר מ-3 תווים, ומדוע, למרות זאת, ישנם שמות כאלה רשומים?
 12. כיצד אני יכול לברר מי עומד מאחורי שם מתחם מסויים?
 13. הדומיין רשום כמחוק (not renewed being revoked), למה אני לא מצליח לרשום אותו?
 14. הבקשה שלי אושרה היום, וכל המידע מופיע ב-whois, אך זה עדיין לא עובד.
 15. השלמתי את תהליך מילוי בקשת רישום של שם מתחם חדש, אולם שם המתחם עדיין לא מופיע ב-whois.
 16. "ראיתי עמותה שמפעילה אתר תחת .co.il" / "ראיתי חברה שמפעילה אתר תחת ".org.il" - זה חוקי?
 17. מישהו רשם את הדומיין "שלי" - לי יש סימן מסחר / זה שם העסק שלי.
 18. אתר מסויים פוגע בי ומפר את זכויותיי, מה עליי לעשות?
 19. ביצעתי חידוש באתר האיגוד, ובמהלכו מסרתי פרטים מעודכנים, אולם פרטים אלה אינם מופיעים ב-whois.
 20. האתר שלי אינו עולה כאשר מקלידים את שם המתחם - האם כל החומר שעל האתר אבד?
 21. אני מחזיק בשם מתחם בסיומות ac.il, k12.il, net.il האם המקום היחידי לחידוש הוא באתר האיגוד?

 

 1. מהי מערכת שמות המתחם וה-DNS ?
 2. מערכת ה-(Domain Name System) DNS נועדה להקל על המשתמש ברשת את ההתמצאות בה - על ידי שימוש בכתובות הנוחות יותר לשימוש ולזכירה מאשר כתובת מספרית (באמצעותה המחשבים מזוהים ברשת האינטרנט: כתובת IP). כך למשל, ניתן להגיע לאתר איגוד האינטרנט באמצעות הקלדת המחרוזת www.isoc.org.il בדפדפן, ולא באמצעות הקלדת הכתובת: http://192.115.211.11. מערכת ה-DNS מבצעת את התרגום בין הכתובות המוכרות לנו לבין הכתובות המספריות.
 3. מדוע איגוד האינטרנט הוא מרשם שמות המתחם היחיד ל-.il?
 4. כפועל יוצא מהאופן בו בנויה מערכת ה-DNS, לכל סיומת - Top Level Domain או TLD - קיים מרשם שמות מתחם (Domain Name Registry) אחד ויחיד. לא יכולים להיות שני מרשמי שמות מתחם בסיומת אחת, כדי שלא תיווצר התנגשות בהקצאת שמות. בשל העובדה שאת פונקצית המרשם יכול למלא גוף אחד ויחיד, במרבית מדינות העולם מרשמי הסיומות המדינתיות (ccTLD) מופעלים על ידי גופים ללא מטרות רווח, דוגמת איגוד האינטרנט הישראלי. תפקידו המרכזי של מרשם שמות המתחם הוא ליצור ולתפעל את התשתית הנדרשת לקיום שמות המתחם ורישומם.
 5. מה עדיף לרשום – סיומת co.il או סיומת .com?
 6. כמו בכל החלטה עסקית/שיווקית, כאשר בעל אתר מחליט לרשום שם מתחם עליו להחליט מהו ערוץ התעבורה שהכי מתאים למטרות האתר: אם יש חשיבות בעיקר לתעבורה מישראל, נמליץ לו על רישום אתר בסיומת co.il. אולם אם הוא מעוניין להתמקד במדינות מעבר לים, או ביבשת ספציפית, כדאי לו לרשום תחת סיומות רחבות יותר כמו .asia, .eu וכו".

  אם אין יעד ספציפי מומלץ ללכת עם סיומת רחבה. יתר על כן, אפשר ליצור שמות עם סיומת שונה עבור מדינות נפרדות או עם שיוך נושאי (כמו Google.com, Google.co.in,Google.co.uk  וכו').

  ריכזנו עבורכם את היתרונות ברישום אתר בסיומת CO.IL מולהיתרונות ברישום תחת סיומת .com:

  יתרונות סיומת CO.IL:

  1. קידום האתר: גוגל ומנועי חיפוש אחרים מנסים לספק את התוכן הרלוונטי ביותר, ולכן יציגו אתרים בקרבת המשתמש וייקחו בחשבון את נקודת המיקום גם בעת דירוג האתר.
  2. מיקוד: יוצר מיקוד גיאוגרפי ואינדיקציה חזקה של נוכחות בישראל
  3. יצירת אמון: בדרך כלל גם יוצר תחושת אמון וחיבור בין הגולש המקומי לאתר
  4. היבט משפטי: השימוש בסיומתמבוסס על תנאים משפטיים מקומיים

  יתרונות סיומת .com:

  1. פתוח וגלובלי: אינו ממוקד למדינה ספציפית
  2. נייטרליות: מהווה כתובת שהיא לגמרי נטולת שיוך – אינו מזוהה עם אף מדינה או אזור
  3. ביקוש: סיומות .com הן מהשמות המבוקשים ביותר, ולכן כדאי להקדים ולרשום לפני שייתפס השם המבוקש

  בשורה התחתונה: כדאי לבצע חשיבה אסטרטגית-שיווקית על הכדאיות שבכל אחת מן האפשרויות וכמובן שתמיד ניתן לרשום את שתי הסיומות - רק לוודא כי הגולש מגיע לאותו אתר.

 7. מהו ההבדל בין מרשם שמות המתחם (Registry) לרשם שמות מתחם (Registrar)?
 8. מרשם שמות המתחם (ה-Registry) מקיף את התשתית המיחשובית ומאגר המידע הדרושים לניהול שמות המתחם ברמה העליונה. בישראל, עבור הרמה העליונה il, מנוהל המרשם על-ידי איגוד האינטרנט הישראלי.

  רשמי שמות מתחם (Registrars) הם גורמים פרטיים שהוסמכו על-ידי איגוד האינטרנט הישראלי לספק שירותי רישום לקהל המשתמשים. שירותי הרישום שהרשמים מספקים לקהל עושים שימוש בתשתית רישום השמות שמרשם השמות מתפעל. כמפורט בתשובה לשאלה לעיל בנושא, מרשם שמות המתחם הוא יחיד. לעומת זאת, רשמים יכולים להיות רבים, כך שלקהל המשתמשים תעמוד אפשרות בחירה בין ספקי שירות שונים.

 9. האם האיגוד הוא גוף ממשלתי?
 10. האיגוד איננו גוף ממשלתי, אלא גוף בלתי תלוי. הוא מאוגד כעמותה וכפוף ככזה לפיקוח רשם העמותות. החברות בו פתוחה בפני כל אדם, העומד בתנאי הכשירות שבתקנון האיגוד. כמו במדינות דוגמת בריטניה, נורווגיה, צרפת וגרמניה, ולמעשה, כמקובל במרבית מדינות העולם המערבי, גם מרשם שמות המתחם הישראלי מנוהל אפוא ע"י גוף מן המגזר השלישי, הפועל ללא מטרת רווח לטובת קהילת האינטרנט המקומית. יחד עם זאת, ישנן מדינות בהן קיימת התערבות ממשלתית בניהול המרשם, למשל סין, סוריה ואירן, וישנם מקומות בהם ניהול מרשם סיומת המדינה מתבצע ע"י גורמים עסקיים, למשל גאנה, איי טובאלו ולוב.
 11. מחיר הרישום נראה לי גבוה ביחס לרישום שמות מתחם תחת .com מדוע?
 12. הפעלת מערכת שמות מתחם בצורה מקצועית כרוכה בעלות לא מבוטלת. יש לזכור שמרשם שמות המתחם קריטי לפעולתה התקינה של רשת האינטרנט - פגיעה בשרתי המרשם, עלולה לגרור פגיעה בכל מרחב שמות המתחם בסיומת ..il מימון תשתית זו מגיע מרישומי השמות - ומכאן שיש רלוונטיות לגודלו של המרשם.

  מרשם של סיומת מסחרית גלובלית, כגון com, בה רשומים עשרות מיליוני שמות מתחם, יכול לממן את עלות התשתית תוך שהעלות לרושם שם אחד תהיה קטנה פי אלף(!) מהעלות במרשם הישראלי. זו אחת הסיבות לכך שההשוואה למחירי הרישום בסיומת .com איננה רלבנטית. עם זאת, אפילו תחת .com טווחי המחירים הם נרחבים - לדוגמא, אצל אחד הרשמים הגדולים ביותר, Network Solutions Inc., מחיר הרישום לשנה עמד בחודש ספטמבר 2009 על 35$.

  נכון יותר יהיה להשוות את עלויות הרישום תחת הסיומת .il עם עלויות הרישום במרשמי סיומת מדינה שהם פחות או יותר בסדר הגודל של המרשם הישראלי. בהשוואה כזו, מתברר שהמחיר לרישום שם מתחם ישראלי הוא דווקא בין הנמוכים בעולם.

  כמה דוגמאות (המחירים שוקללו לאירו/שנה):
  סיומת מדינה המחיר (אירו/שנה) גודל מרשם השמות (נכון למאי 12')
  .lv לטביה 10.50 10,000 A
  .si סלובניה 16 102,453 B
  .ie אירלנד 29.95 178,448 B
  .il ישראל 14 237,535 B
  .sk סלובקיה 24.9 271,524 B
  .fi פינלנד 24.9 292,151 B
  .pt פורטוגל 24.9 311,616 B
  .no נורווגיה 14.9 557,184 C
  .ro רומניה 29.9 595,874 C
  .hu הונגריה 24.9 614,561 C
  .ua אוקראינה 29 650,925 C
  .cz צ'כיה 24.8 940,052 C
  .at אוסטריה 25 1,132,048 D
  .dk דנמרק 15 1,180,103 D
  .se שבדיה 27.9 1,220,438 D
  .be בלגיה 11 1,282,760 D
  .es ספרד 11.8 1,515,260 D
  .pl פולין 24 1,553,411 D
  .ch שוויץ 14.9 1,681,190 D
  .ca קנדה 9.56 1,918,200 D
  .fr צרפת 18 2,311,186 D
  .ru רוסיה 11.5 3,800,751 D
  .nl הולנד 11.2 4,920,774 D
  .uk הממלכה המאוחדת 4.9 10,047,549 D
  .cn סין 5 12,545,589 D
  .de גרמניה 6 15,019,300 D
           
  .com   9 102,962,145 E
  לרשימת סיומות: http://www.iana.org/root-whois/index.html

  (*) קטגוריות גודל מרשם:

 13. האם בינואר 2007 העלה האיגוד את מחירי רישום השמות? אם כן, מה פתאום?
 14. לא. זוהי, לצערנו, טעות, שהשתרשה בעיקר בעיתונות.

  בינואר 2007 השיק האיגוד מהלך גדול, בו הוסמכו מספר רשמי שמות מתחם (ראה גם שאלה בנושא להלן). מטרת המהלך (המקביל למהלכים דומים שמתבצעים והתבצעו כמעט בכל העולם) היא שיפור השירות למשתמשים, בין היתר ע"י יצירת תחרות בין הרשמים השונים, תוך הקפדה על רמת שירות גבוהה. בין מרכיבי שיפור השירות, השאיפה היא שגם מחיר הרישום הממוצע לציבור ירד.

  כחלק מתוכנן ממהלך זה, ולמען הצלחתו, מעודד איגוד האינטרנט ביצוע רישום השמות אצל הרשמים המוסמכים, ולא באתר האיגוד. בין היתר, יצר האיגוד תמחור דיפרנציאלי, כך שהרישום אצל הרשמים המוסמכים יהיה זול יותר מהרישום באמצעות איגוד האינטרנט במישרין. לפיכך, אין בשיטת תמחור זו משום העלאת מחירים - למעשה, הכנסות המרשם צפויות לרדת כתוצאה ממהלך זה.

  בנוסף, עם ההשקה בוצע תיקון נדרש במחירי רישום השמות. כך, מחיר הרישום של שמות מתחם חדשים ברישום ישיר מול האיגוד הוזל ביחס למחיר שקדם למהלך, וכחלק מהתמחור הדיפרנציאלי, המחירים המוצעים כעת ע"י הרשמים נמוכים עוד יותר. במקביל, עודכנה עלות החידוש של הרישום. התיקון נבע משתי סיבות - האחת היא שמחיר החידוש הקודם היה מחיר לא כלכלי ביחס לעלויות הכרוכות בניהול החידושים בצד המרשם. הסיבה השנייה היא ביטול האבחנה שהייתה קיימת בין מחיר רישום שם מתחם חדש לבין חידוש שם מתחם, כפי שמקובל במרבית העולם, ויצירת עלות אחידה של רישום שם מתחם לשנה.
   

 15. מיהם הרשמים המוסמכים? כיצד הם מציעים מחירים נמוכים מאלה המופיעים באתר האיגוד? מה אני עושה אם נפגעתי מרשם?
 16. רשמים מוסמכים הם גופים שהוסמכו על ידי האיגוד להעניק שירותי רישום. רשימת הרשמים המוסמכים מתפרסמת כאן: http://www.isoc.org.il/domain_heb/accredited_registrars.html. במסגרת עידוד התחרות בין הרשמים ועידוד המשתמשים לרשום שמות באמצעות גופים שמתמחים במתן שירות למשתמשים - המחיר לרישום באתר האיגוד נקבע כך שיהיה גבוה ממחיר הרישום לרשם. שיטה זו לעידוד התחרות קיימת במרשמי מדינות גדולים, כמו המרשם הגרמני והמרשם הבריטי והיא נבחרה ע"י האיגוד גם כדי להבטיח שהמעבר לשיטת הרישום החדשה ייעשה בצורה חלקה ומבוקרת, תוך הימנעות משינוי פתאומי ודרסטי באופן רישום שמות המתחם שהיה מוכר מזה שנים (קיימים מרשמים בעולם בהם הרישום אפשרי רק באמצעות רשמים ולא ישירות באמצעות המרשם). הרשמים המוסמכים פועלים תחת הסכם מול איגוד האינטרנט (את נוסח ההסכם ניתן לראות בכתובת: http://www.isoc.org.il/docs/ISOC-IL_Registrar_Accreditation_Agreement_v1.7_HEBREW.pdf) , ומתוך מחויבות לרמת שירות. במקרה של בעיה בשירות שקיבלת מרשם מוסמך, ניתן לדווח על כך לאיגוד האינטרנט באמצעות שליחת דוא"ל לכתובת: complain@isoc.org.il, עם שורת הנושא: Reporting a registrar. האיגוד יבדוק את התלונה ויפעל על פי הצורך.
 17. אני מחזיק שם מתחם. מה עלי לעשות על מנת להעביר את הטיפול בשם המתחם שבאחזקתי לרשם מסויים? האם יש הגבלות על מעבר בין רשמים? האם ניתן להעביר את הטיפול בשם המתחם לאיגוד האינטרנט?
 18. אין הגבלה על העברת הטיפול בשם מתחם בין הרשמים - לצורך העברת ניהול הרישום לרשם, יש לפנות לרשם אליו מעוניינים "לעבור". הרשם שממנו מועבר הניהול אינו רשאי להתנגד להעברה כזו אם התקבלה הוראה מלקוחו להעביר את שם המתחם. לאחר העברת ניהול שם מתחם לרשם מוסמך יש אפשרות להעביר את ניהול שם המתחם לרשם מוסמך אחר. אין אפשרות להחזירו לאיגוד. לאור תלונות שהתקבלו באיגוד בעניין סירבול שנוקטים רשמים מוסמכים בתהליך העברת שמות מניהול רשם אחד למשנהו, עדכן האיגוד את הנהלים המחייבים את הרשמים בנושא העברת ניהול שמות מתחם ביניהם. החל מ-11.9.12, תהליך שחרור נעילת שם מתחם לפני העברה מרשם מוסמך אחד לאחר, יהיה זהה (בדרך ובמסמכים הנדרשים) לכל תהליך עדכון אחר המבוצע בשם המתחם. נציב התלונות של איגוד האינטרנט עומד לרשותכם לכל תלונה הנוגעת לפעילות של רשם, לשירותים הניתנים על ידו ולכל עניין אחר הנוגע לתפקודו כרשם.
 19. כיצד הופכים לרשם מוסמך של האיגוד, ומי יכול להיות רשם?
 20. פרטים נמצאים בכתובת: http://www.isoc.org.il/regreg_heb/index.html
 21. מדוע איני רשאי לרשום שם מתחם הקצר מ-3 תווים, ומדוע, למרות זאת, ישנם שמות כאלה רשומים?
 22. הסיבה להגבלה היא טכנית וקשורה לאופן פעולת מערכת ה-DNS המפענחת את שמות המתחם ברשת. אחד ממרכיבי תהליך פענוח השם נקרא Resolver. קיימות גרסאות של Resolver שעשויות לפענח לא נכון שמות קצרים ולבלבל אותם עם סיומות לאומיות (ccTLD), וכתוצאה מכך עלולות להתרחש שגיאות פענוח. קיומה של המגבלה נועד למנוע את הופעת התופעות הבלתי רצויות הקשורות בתהליך פענוח שמות קצרים בקנה מידה רחב יותר מזה הקיים כיום.

  שמות המתחם הקצרים שרשומים כיום במרשם שמות המתחם הם כאלה שנוצרו לפני שההגבלה נכנסה לתוקף - על פי כללי הרישום שהיו בתוקף עד ליום 31.12.1998. משנרשמו שמות מתחם אלה תחת כללים שהתירו זאת, הוחלט, לאחר בדיקה משפטית מדוקדקת, שלא לבטלם למפרע.

 23. כיצד אני יכול לברר מי עומד מאחורי שם מתחם מסויים?
 24. באמצעות שירות איתור הפרטים של המרשם (ה-whois בכתובת: http://www.isoc.org.il/domain_heb/whois.html), בה ניתן לראות את פרטי הרישום הקיימים באיגוד. את שם המתחם יש להקליד ללא המחרוזת www, כלומר, כדי לחפש מידע אודות שם המתחם של האיגוד, יש להקליד: isoc.org.il.
 25. הדומיין רשום כמחוק (not renewed being revoked), למה אני לא מצליח לרשום אותו?
 26. שמות מתחם שלא חודשו אינם נמחקים מיד ביום פקיעתם, כשם שלא מנתקים את אספקת החשמל מיד ביום שבו חלף המועד האחרון לתשלום החשבון. לשם מתחם פעיל יכולה להיות קשורה פעילות יקרת ערך וחיונית עבור מחזיק שם המתחם. מחיקת שם המתחם ביום הפקיעה, ללא התראה, ואגב כך ניתוק הפעילות מן הרשת, עלולה להסב למחזיק שם המתחם נזק רב. לכן, המחיקה נעשית בזהירות, תוך משלוח התראות למחזיק שם המתחם. יש לזכור כי יכולות להיות גם סיבות מוצדקות מדוע מחזיק השם טרם חידש את רישומו. כמובן שפרק הזמן הזה אינו יכול להיות בלתי מוגבל. לכן, שם מתחם המצוי בסטטוס not renewed being revoked איננו שם מחוק, אלא שם מוקפא, הנמצא בתהליך מחיקה. המחיקה הסופית מתרחשת החל מ-30 יום לאחר תאריך הפקיעה, ועד 90 יום לאחר מכן - במהלכם נוקט המרשם צעדים על מנת ליידע את מחזיק השם אודות פקיעתו של הרישום. כל עוד השם לא נמחק ניתן לחדש את רישומו. לאחר ששם נמחק ממרשם שמות המתחם, תוצאת חיפוש הפרטים אודות שם המתחם (whois) בכתובת: http://www.isoc.org.il/domain_heb/whois.html תהיה ששם המתחם איננו קיים - ואז ניתן להגיש בקשה לרישומו כשם מתחם חדש.
 27. הבקשה שלי אושרה היום, וכל המידע מופיע ב-whois, אך זה עדיין לא עובד.
 28. המידע המופיע בשירות ה-whois מתעדכן מיד עם אישורה של הבקשה. גם מידע ביחס לבקשות שאושרו וכוללות שינויים תפעוליים של עדכון שרתי DNS, יופיע ב-whois מיד עם אישורן של הבקשות ע"י צוות המרשם, אולם יש לשים לב כי השינוי התפעולי עצמו - כלומר, עדכון הפניית שרתי ה-DNS של הסיומת .il, לא מתבצע מייד עם אישור הבקשה.

  שינויים תפעוליים כאלה מתבצעים 4 פעמים ביממה, בהתאם לשעות הפעילות.

  כלומר, אם הוגשה בקשה לעדכון הפניית שרתי ה-DNS לשם מתחם מסוים, למשל, לצורך העלאת אתר מעודכן לאוויר - הפרטים החדשים יופיעו ב-whois מיד עם אישור הבקשה על ידי המרשם, אולם האתר ייעלה לאויר בפועל רק לאחר שיתבצע אחד העידכונים היומיים הנ"ל .

 29. השלמתי את תהליך מילוי בקשת רישום של שם מתחם חדש, אולם שם המתחם עדיין לא מופיע ב-whois.
 30. כל בקשות הרישום של שמות מתחם חדשים עוברות בדיקת עמידה בדרישות כללי רישום שמות המתחם בטרם אישורן, ואינן מאושרות אוטומטית. תהליך הבדיקה יכול לקחת עד מספר ימים, אם כי בדרך כלל בקשות הרישום מאושרות בתוך יום עבודה אחד. יש לשים לכך שהליך רישום שם המתחם באמצעות האיגוד הוא הליך טכני בעיקרו. את המשמעויות המשפטיות שיכולות להיות לרישום שם מתחם מסוים לאחזקתו, על מבקש הרישום לבדוק מראש, בטרם הגשת הבקשה. עצם הגשת בקשת הרישום על ידי המבקש מהווה הצהרה מטעמו על כך שרישום שם המתחם כמבוקש אכן אינו פוגע בזכויות של צדדים שלישיים.
 31. "ראיתי עמותה שמפעילה אתר תחת .co.il" / "ראיתי חברה שמפעילה אתר תחת ".org.il" - זה חוקי?
 32. הסיומות .org.il ו-.co.il הן סיומות פתוחות, וניתן לרשום שמות מתחם תחתיהן ללא הגבלה על זהות המחזיק או השימוש שנעשה בהם (כמובן במסגרת החוק). עם זאת יש לזכור כי מטרת השימוש בסיומות הללו הוא סיוע למשתמשים למצוא את דרכם ברשת האינטרנט, והמשתמשים אינם מצפים למצוא חברה מסחרית הפועלת תחת סיומת המיועדת לארגונים ללא מטרות רווח, וההיפך. ולכן מי שבחר לעשות זאת צריך לדעת שהוא אינו ממצה את מלוא הפוטנציאל הטמון בשם המתחם כפריט המסייע לאתר אותו ברשת.
 33. מישהו רשם את הדומיין "שלי" - לי יש סימן מסחר / זה שם העסק שלי.
 34. במרשמי שמות המתחם, בעולם ובישראל, הרישום מתבצע על פי העיקרון של 'כל הקודם זוכה' (First come first served) - כלומר, מי שהקדים להגיש בקשת רישום תקינה למרשם, בקשתו תאושר. שירות רישום שמות המתחם המסופק על ידי מרשם שמות המתחם הוא טכני בעיקרו, ולאף גוף אין זכות קנויה לרישום שם מתחם כזה או אחר. עם זאת, זוהי אחריותו של הרושם לוודא כי רישום השם איננו פוגע בזכויותיהם של צדדים שלישיים, ובתהליך הרישום הוא אף מצהיר ומתחייב שאינו פוגע בזכויות כאלה. במסגרת השירות הניתן למשתמשים, מפעיל האיגוד שירות להכרעה מהירה בסכסוכים הקשורים ברישום שמות מתחם - ה-ILDRP (http://www.isoc.org.il/domain_heb/ildrp.html). האיגוד איננו צד להליכים אלה, אולם הוא מתחייב מראש לקבל את הפסיקה. מי שחושב שרישום שם המתחם כשלעצמו (במובחן מהשימוש שנעשה בשם המתחם) פוגע בזכויותיו, יכול לפנות בעתירה ל- ILDRP (לפרטים נוספים ר': http://www.isoc.org.il/domain_heb/ildrp.html)
 35. אתר מסויים פוגע בי ומפר את זכויותיי, מה עליי לעשות?
 36. במקרה של תכנים פוגעניים באתר, יש לפנות לקבלת ייעוץ משפטי מתאים. איגוד האינטרנט אינו נושא באחריות לכך, שכן אינו מנהל את אתרי ה-web הפועלים תחת שמות המתחם שהוקצו.
 37. ביצעתי חידוש באתר האיגוד, ובמהלכו מסרתי פרטים מעודכנים, אולם פרטים אלה אינם מופיעים ב-whois.
 38. הליך חידוש שם המתחם משמש אך ורק למטרה זו, כלומר, לעדכון תאריך הפקיעה של רישום שם המתחם. הפרטים הנמסרים במהלך הליך החידוש משמשים לצורך הפקת החשבונית, ואינם מפורסמים, מכיוון שזהות המשלם עבור רישומו של שם המתחם איננו פריט מידע רלוונטי לצרכים ששירות ה-whois נועד לשרת. על מנת לעדכן את פרטי הרישום, יש להגיש בקשת עדכון פרטים (modify) בנפרד.
 39. האתר שלי אינו עולה כאשר מקלידים את שם המתחם - האם כל החומר שעל האתר אבד?
 40. לאו דווקא. כאשר הפניית שם המתחם במרשם אינה פעילה (למשל, עקב הקפאת הרישום, מחיקת הרישום) או כאשר ישנה בעיה טכנית בהפניה (למשל, אם בוצעה הפניה לשרתים שעדיין לא הוגדרו לשרת את שם המתחם, או כאשר ישנן שגיאות בהגדרת ההפניה או כאשר השרתים שהמרשם מפנה אליהם אינם מתפקדים) מה שמתרחש בפועל הוא שהאתר אינו נגיש באמצעות שם המתחם, מכיוון שהליך הפענוח של השם איננו תקין. אולם, אין לכך קשר לתכני האתר - תכנים אלה אינם נשלטים על-ידי מערכת שמות המתחם ואם לא נמחקו מהשרת שהחזיק את האתר, הם מצויים בו. לאחר שתיפתר הבעיה בהגדרות ה-DNS (למשל, לאחר רישום מחדש של שם שנמחק, חידוש רישום שם הנמצא בהקפאה או כאשר השרת המארח יחזור לפעולה) האתר יחזור להיות נגיש גם באמצעות שם המתחם, ללא צורך בנקיטת פעולות נוספות (בהנחה שהוא תקין).
 41. אני מחזיק בשם מתחם בסיומות ac.il, k12.il, net.il האם המקום היחידי לחידוש הוא באתר האיגוד?
 42. כן. שמות המתחם המנוהלים ע"י רשמים מוסמכים הם השמות בסיומות הפתוחות - .co.il ו-.org.il במקרה של הסיומות האחרות נדרשות בדיקות של הזכאות לרשום שם מתחם תחת הסיומת, ומספר שמות המתחם הנרשמים בסיומות אלה הוא באופן טבעי מצומצם.